Muhtemelen antibakteriyel sabunlarda kullanılan bazı bileşenlerin karaciğer ve tiroit toksisitesi gibi sağlık sorunları ile ilişkilendirildiğini daha önce duymuşsunuzdur. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) kesin bir karar açıklayarak bu kimyasalların el sabunlarında kullanılmasını resmen yasakladı.

FDA kararına göre, “üreticiler belli bileşenlerin uzun süreli günlük kullanımda güvenli ve hastalıklar ile belli enfeksiyonların yayılmasını önlemede sade sabun ve sudan daha etkili olduğunu kanıtlamadıklarından” şirketler bundan böyle triklosan ve triklokarbon gibi aktif bileşenleri antibakteriyel sabunlarında kullanamayacak.

Bazı şirketler halihazırda bu maddeleri sabunlarından çıkarmaya başlamıştı; ancak, artık tüm üreticilerin bu maddelerden kurtulması gerekecek.

Bunların sade sabun ve sudan herhangi bir şekilde daha iyi olduklarına dair hiçbir bilimsel kanıt bulunmuyor. Aslına bakarsanız, bazı veriler antibakteriyel bileşenlerin uzun vadede faydadan çok zarar sağlayacağını belirtiyor.

030

Karar, FDA’nın, kullanmaya devam etmek istiyorlarsa şirketlerin reçetesiz satılan antibakteriyel sabunlarda bulunan belli bileşenlerin güvenli ve etkili olduğunu kanıtlayan veri sunmalarını gerekli kılan kararından üç sene sonra alındı.

Peki bunların yerine ne kullanmalısınız? FDA’ya göre “sade sabun ve akan suyla yıkama, hala hasta olmamak ve başkalarına mikrop bulaştırmamak için tüketicilerin atabileceği en önemli adımlardan biri.”

Bu arada: FDA’nın kararı doktorunuzun muayenehanesinde kullandığı antibakteriyel ürünleri, el temizleyicilerini ve ıslak mendilleri kapsamıyor. Herhangi bir endişeniz varsa, kullandığınız sabunların içindekiler etiketlerini kontrol edebilirsiniz.