Muhtemelen kilo verme kadar kavram yanılgısı, yanlış anlaşılma ve saf masallarla dolu başka bir konu daha yoktur. Bir kısmı uzun süredir çürütülmüş eski tavsiyelerden, bir kısmı hiçbir bilimsel temeli olmayan geleneksel düşüncelerden ve bir kısmı da iyimserliğin ötesinde görüşlerden oluşuyor.

Yağ Yemek Şişmanlatır

Yediğimiz yağ ile bel çevremizde taşıdığımız yağı ilişkilendirmek bazı insanların aklına o kadar kazınmış ki, silinmesi imkansız. Doğrusunu söylemek gerekirse, bu yanılgı on yıldan daha fazla bir süre boyunca araştırmacılar, bilim insanları, hükümet ve yolda yürüyen herhangi biri tarafından dahi desteklendi; ancak, hadi tekrar deneyelim: Yağ yemek şişmanlatmaz.

Geç Yemek Yemeyin

Yeme zamanı ilgili olarak, günün erken saatlerinde yemek yemenin kilo yönetimine yardımcı olabileceğine dair bazı kanıtlar mevcut. Ancak, somut sonuçlar elde etmek oldukça zor. Ve elbette, bu sabit kuralın bir şey ifade etmediğinin kanıtı olabilecek birçok zayıf ve geç yemek yiyen Avrupalı mevcut.

Karbonhidratlar Şişmanlatır035

Günümüzde yağı hayatlarına tekrar sokanlar, bel çevrelerindeki sıkıntıları ana glikojen deposu olan karbonhidratlara bağlayarak, karbonhidratları hayatlarından çıkarıyor. Her ne kadar milyonlarca Amerikalı düşük yağlı ve yüksek karbonhidratlı delilik sırasında çılgın gibi karbonhidrat tüketip, bunun sonucunda tartıdaki rakamın yükselme eğiliminde oluğunu görse de, karbonhidratlar halen aktif bir kadının diyet listesinde yer alıyor.  Karbonhidratlar ağır ve orta düzey egzersiz için bir numaralı, beyniniz için ise tercih edilen yakıt. Yani, düşünmek ve enerji seviyelerinin azalmasını önlemek için karbonhidrat tercihlerinizde seçici olabilirsiniz; ancak, tabağınızdan tamamen çıkarmayın.

Yavaş Kilo Vermeniz Gerekiyor

Ne kadar çok (ya da az) kilo verseniz de, sürdürülebilir olmadığından şok rejimi kimse önermezken, düzenli olarak egzersiz yapmak ve diyet listelerinde temizliğe gitmek gibi yaşam tarzı değişikliği yaptıklarında, ilk etapta hızlı kilo vermeleri oldukça normal. Aslında, “geleneksel” aklın aksine, makul miktarda kiloyu doğrudan vermek, uzun vadede bu kilolardan kurtulmanıza yardımcı olabilir.