Stresli bir Salı akşamı ve sevgilinizle bir milyonuncu kez lavabodaki bulaşıklar için tartışıyorsunuz. Her çiftin sürekli tartıştığı bir sorun vardır.

Asla bitmeyen sözlü tartışmalar, aslında tartıştığınız sorunu ayrıntılarıyla ele almadığınız anlamına geliyor. Yani, ilişkinizin geneli hakkında birçok şeyi açıklayan sorunun özü çözülmemiş oluyor.

Her Allah’ın günü para konusunda tartışıyorsanız, aslında hayattan isteklerinizle ilgili farklı görüşlere sahip olabilirsiniz: Tecrübelerim doğrultusunda, insanlar paranın az olması nedeniyle para konusunda tartıştıklarını düşünüyorlar; ancak, çoğu kez asıl mesele, çiftin sahip oldukları değerler ve hayatta önem verdikleri şeyler açısından farklı olması.

Çözüm: Eşinizle hayattaki kısa ve uzun vadeli hedeflerinizi konuşarak önceliklerinizi masaya yatırmalısınız.

Bu, çiftlerin en çok tartıştıkları konulardan biri; çünkü birçok erkek ve kadın ev işlerini eşit olarak paylaşmaya uğraşıyor.

Evsel sorunlarla başa çıkarken, şu üç adımlık yaklaşımın benimsenmesi önerilir: İlk olarak, sorunu veya meseleyi açıklayın. Ardından, sorun hakkındaki düşüncelerinizin nedenini paylaşın. Son olarak ise, eşinizden çözüm bulmak için sizinle işbirliği yapmasını rica edin. Neden rahatsız olduğunuz konusunda net olmak, eşinizin durumu çok daha kolay anlamasını sağlayacaktır.

039

Cinsellik Tartışmaları

İster daha fazla, ister daha az, ister daha farklı bir cinsel yaşam hakkında tartışıyor olun, yatak odasında olanları tartışmak partnerinizle olan duygusal ve fiziksel bağınızı etkileyebilir. Bu tür tartışmalar çoğu kez genel iletişim yetersizliğinden kaynaklanır. Yatakta neler istediğinizi ve istediğiniz seks sıklığı gibi cinsel beklentilerinizi konuşmalısınız.

Üstünüz tamamen giyinikken seks beklentilerinizi konuşmaya zaman ayırın. Ön sevişme veya ilişki sorunları ele almak için doğru zaman değildir; partneriniz utanç duyarak veya savunmaya geçerek sinirlenebilir. Hislerinizi ve cinsel ihtiyaçlarınızı tartışın. Buradan yola çıkarak, bir veya iki ayda bir seks de dahil olmak üzere ilişkinin tüm yönlerini tartışmak üzere “ilişki durumu” toplantıları ayarlayın. Bu iletişim becerilerinizi genel olarak artırmanıza yardımcı olacaktır.