Çevremizdeki dünya işe ve oradan da eve gidip gelmekle meşgul. Araştırmalar, stres seviyelerinin ve kronik hastalıklara yakalanma riskinin artmakta olduğunu gösteriyor. Bilinçlilik, daha iyi ve sağlıklı bir ruh haline ulaşmak için hayatta verdiğiniz bilinçli çabalar ile ilgilidir.

O halde, hadi “Bilinçli Yemenin” öneminden bahsedelim.

Hepimiz aynı dünyada yaşıyoruz; ancak, yine de coğrafi sınırlar, farklı etnisiteler ve mutfak kültüründeki büyük farklarla birbirimizden ayrılıyoruz. Dünyanın neresinde olursak olalım, yemek gerek ailemizle bir masanın etrafında toplandığımızda, gerekse arkadaşlarımızla sosyalleşip mutluluk dağıtırken hızlı bir sosyal bağ görevi görür.

Yemeğin hayatlarımızda oynadığı rol bugünlerde büyük bir değişikliğe uğradı!

Bilinçli yeme, hiçbir değerlendirmede bulunmaksızın, tüm gelecek endişelerinizi ve öngörülerinizi bir kenara bırakıp, yediğiniz anın tadını çıkarmak anlamına geliyor. Bilinçli yeme, mantıklı yemek seçerek vücudunuza bakmak amacıyla bilinçli olarak dikkatinizi yemeğe verme eylemidir.

Nasıl bilinçli yemek yenilir?045

Hepiniz yemekle nasıl bağ kurduğunuzu ve yemeğin sizi geçirdiği aşamaları tanımlamaya çalıştığınızda, ister evinizde olsun, isterse iş yerinizde, bilinçli yeme eyleminde bulunmaya yönelik eğiliminiz ve merakınız artar.

Bilinçli yeme, tüm yemek yeme işlemini kapsar. ‘Yediğiniz şey’ üzerindeki odağınızı ‘nasıl yediğiniz’ üzerine taşıdığınızda, hayatınızın ne kadar değiştiğini göreceksiniz. Bilinçli yeme, tabağındaki yemeğin değerini bilip, ona saygı gösteren herkes için. Bilinçli yemeye başladığınızda, yeme eylemleriniz ve anlayışlarınızda büyük bir değişim görebilirsiniz.