Ne komik! Çoğumuz arabalar konusunda yalnızca bir ustadan, tıp konusunda yalnızca bir doktordan ve vergi konusunda da yalnızca bir mali müşavirden tavsiye alıyoruz; ancak, konu diyet olunca, hiçbir şey belli değil.

kalori hesabı yapın

Bu yaklaşım insanları gerçek anlamda sinir hastası edebilir. İnsanlar menüde neler olduğunu bilmeden bir restorana gidemeyecekleri için panik yapmaya başlıyor. Daha iyi bir fikir ise yemek günlüğü ya da ajanda tutmak; zira belli yiyeceklerin sürekli alt alta yazıldığını görmek, yemeği kısmanız için yeterli. Ayrıca, açlığın gerçekte nasıl bir his olduğunu tam olarak anlamaya çalışmalısınız; böylelikle ne zaman ve ne kadar yemek yemeniz gerektiğini bilirsiniz.

elma sirkesi

Elma sirkesi, natürapatların zayıflama, mide rahatsızlıkları ve detoks için tavsiye ettiği yiyeceklerden biri; ancak, özel bir yararı yok. Bununla beraber, sek elma sirkesi içmenin, olası mide ekşimesi dışında herhangi bir tehlikeli yanı yok. Ancak, gerçekten iştahınızı kapatmaya yarayan bir şey var ki, o da kahve.

sebze suyu detoksu

Bu tür bir düşük kalori diyeti, açlık modu denilen bir olgu nedeniyle metabolizmanızda hızlı bir yavaşlamaya neden olur. Sebze suyu detoksları vücudunuzun enerji için ihtiyaç duyduğu kalorilerden mahrum kalmasına yol açar. Dolayısıyla, tartıda kilonuzun düştüğünü gördüğünüzde, enerji seviyeleriniz, bağışıklık sisteminiz ve uyku programınız da darbe almış olur. Arınma işlemi tamamlandığında, verilen kilolar yüksek ihtimalle geri alınır.

033

kahvaltı öğününü atlama

Vücudunuzun aldığınız kalorileri unutmasını sağlayacak bir numara yok. Dolayısıyla, her ne kadar sakız çiğnemek iştahınızı geçici olarak bastırsa da, bir öğünü atlamak pek iyi bir fikir değil. Vücudunuz daha sonra bunu telafi etmeye çalışacaktır ve bu da aşırı yemenize neden olabilir. Bununla birlikte, gerçekten aç olmadığınızda yeme krizlerini veya bir şeyler atıştırma isteğini bastırmak için sakız çiğnemenin bir zararı yok.

karbonhidrat alımını kesmek

Bu tür yiyeceklere alerjisi olup da bunları diyet listelerinden çıkaran kişiler enflamasyon ve şişlikte azalma gibi faydalar elde eder. Ancak, bunları tamamen hayatınızdan çıkarmak, zayıflamak için bir kural değil. Aslına bakarsanız, çalışmalar tam tahılların kilo vermede faydalı olabileceğini gösteriyor. Bununla beraber, karbonhidratı azaltmak spagetti bolonez ve peynirli makarna gibi konfor yiyeceklerinden uzak durup, bunların yerine sebzeler, fasulye çeşitleri ve tatlı patates yemenize yardımcı oluyorsa, bu iyi bir şey.